SON DAKİKA

Golcuk Medya – Tarafsız Habercilik

Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon
Bu haber 15 Mart 2018 - 14:42 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

 

Transit bipartisyon operasyonu, metabolik cerrahi tekniklerinden biri olarak karşımıza çıkar. Metabolik cerrahi tip 2 şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği ve artmış karın çevresi çapı gibi durumlarda uygulanabilir. Transit bipartisyon, besinlerin üçte birinin eski yol ile, kalan üçte ikisinin yeni yolla vücuttan atılmasını sağlar.  Bunun dışında transit bipartisyonda mevcut kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği, uyku apne sendromu, diz ve eklemlerde problemler, çeşitli solunumsal hastalıklar gibi diğer ek hastalıklar da %70-95 oranında hafiflemektedir. Bu işlemden sonra mide hacmi azalır. Bu sayede az porsiyonlarla güçlü bir doyma hissi ortaya çıkar.  Bu sayede de operasyonun birinci yılın sonunda kişiler fazla kilolarının %70-80’ini verirler.

Tüp mide ameliyatında, midde kubbesi üzerinden salgılanmakta olan ghrelin yani açlık hormonu, devre dışı bırakılmaktadır. Ardından ince bağırsağın son bölümünden salgılanmakta olan iyi hormonların besinler aracılığı ile mide çıkışında karşılaması sağlanır ve doyma hissi elde edilir. Bunun yanında kan şekeri de dengede tutulur.

Transit bipartisyon; tüp mide ameliyatından sonra, ince bağırsağın son bölümü mideyle birleştirilmesi ve ikinci yol oluşturulmasından sonra, ince bağırsakların tamamından besin geçişinin sağlanması şeklinde uygulanan bir operasyondur.

Transit Bipartisyon aşamaları  nelerdir?

Transit Bipartisyon işleminden önce tüp mide ameliyatı tamamlanır. Tüp mide ameliyatı tamamlandıktan sonra ince bağırsağın, kalın bağırsak ile birleştiği yerden 100 cm sayılır. Ardından ilgili alan işaretlenir. Daha sonra ise 150 cm daha sayılarak ince bağırsak 250 cm’den itibaren kesilir. Bu aşamadan sonra kesilmiş olan alt bölüm, oluşturulmuş tüp mide ile birleştirilir. Daha sonra ise üst uç, daha önce işaretlenmiş olan 100 cm ile birleştirilir ve operasyon tamamlanır. Oldukça incelik isteyen bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

Transit Bipartisyon Kimlere Uygulanır?

Transit Bipartisyon, kan şekeri oranları yapılan tedavilere rağmen düzenlenmeyen tip 2 diyabet yani şeker hastalarına uygulanır. Bunun dışında transit bipartisyon, insülin direnci çok gelişmiş olan obezite hastaları için de uygun bir operasyondur.

Transit Bipartisyon Emilim bozukluğu yapar mı?

İnce bağırsakların, besin geçişine açıktır. Bu sebeple de ciddi bir emilim bozukluğu genellikle söz konusu değildir.

Transit Bipartisyon işleminden sonra besinler hangi yolla mideyi terk eder?

Besinlerin ortalama olarak 1/3′ ü doğal yoldan yani on iki parmak bağırsağı üzerinden, 2/3’ü ise yeni açılan yoldan vücuttan atılır.

Transit bipartisyon ameliyat sonrası vitamin demir takviyesi kullanmam gerekiyor mu?

Transit bipartisyon operasyonunda emilim bozukluğu yoktur. Bu sebeple de ameliyat ardından yaşanan dönemde hastaların % 95′ inin takviyeye gereksinimi yoktur.

Transit bipartisyon operasyonundan sonra hastanede ne kadar kalmam gerekir?

Operasyondan önce hastanede yatış ile beraber ortalama olarak bir hafta hastanede kalmak gerekebilir. Ameliyat tamamlandıktan sonraki ikinci hafta ise iş hayatına geri dönüş yapılabilir.

Transit bipartisyon avantajları nelerdir?

Midenin al bölümü, mide çıkışı ve on iki parmak bağırsağı korunur. Bu sayede de vitamin, mineral, demir ya da diğer takviyelere herhang bir gereksinim duyulmaz. Mide içi basıncı operasyon sayesinde düşüktür. Bu sayede uygulanan tüp mide uygulamasının hacmi korunur. Tek başına uygulanan tüp mide uygulaması, uzun vadede ortaya çıkabilen genişlemeleri engeller. Endoskopik açıdan ince bağırsakların bütün bölümlerine erişilebiliyor olması ve bu sayede özellikle oniki parmak bağırsağını devre dışı bırakan yöntemlerde ortaya çıkan safra kesesi, pankreas ve safra kanallarına erişim sorunları yok oluyor. Bunun dışında sindirim sisteminde devam eden besin geçisi ve emilimi etkilenmez. Oniki parmak bağırsak girişi açık kalır. Bu sayede de, gerektiği zaman safra yollarını görüntüleyen ERCP adı verilen işlemin başarılı bir şekilde yapılması mümkündür.

Transit bipartisyon ameliyatı başarılı bir ameliyat mı?

Yapılan araştırmalara göre hastaların 5 senelik süre sonunda  fazla kilolarının %74’ünü verdikleri ortaya konmuştur. Bunun dışında %86’sının kan şekeri değerlerinin ilaçsız olarak kontrol altında olduğunu da bilinmektedir.

Kaynak: http://www.drerolvural.com/transit-bipartisyon/

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
canlı maç izle,